Dla wszystkich, nawet tych, którzy są bardzo daleko od ogrodnictwa, jest oczywiste, że żadna roślina nie może żyć bez podlewania. Idealną opcją nawadniania jest tak zwane nawadnianie kropelkowe.

System nawadniania kropelkowego

Istota działania systemu nawadniania kroplowego polega na tym, że woda przepływa przez system nawadniania kroplowego bezpośrednio do korzeni roślin. Jest to przewaga nawadniania kropelkowego nad wszystkimi innymi rodzajami nawadniania.

Woda jest dostarczana do korzeni rośliny, natychmiast wchłaniana i wykorzystywana przez roślinę w 100%. Kolejną zaletą tego typu nawadniania jest to, że można je przeprowadzać nawet w czasie upałów słonecznych. Nie trzeba się martwić, że woda dostanie się na liście rośliny, co często prowadzi do poparzeń słonecznych.

System nawadniania kropelkowego obejmuje:

  • Kroplowniki. Kroplowniki są umieszczane w pobliżu rośliny i stopniowo dostarczają wodę do korzeni. Są dostępne w kilku typach: składane i nieskładane, regulowane (umożliwiające zmianę przepływu wody) i stałe, przelotowe (instalowane w załamaniu rurociągu) i końcowe.
  • Wąż doprowadzający.
  • Przełączniki. Krany, które przełączają dopływ wody do odpowiedniej linii.
  • Masterblock. Główną funkcją tego urządzenia jest doprowadzanie wody do systemu, filtrowanie jej i redukcja ciśnienia do ok. 1,5 bara.

Istnieją również warianty systemów nawadniania kropelkowego, w których zamiast kroplowników mocowanych do węża stosuje się taśmy kroplujące. Są to cienkie rurki z otworami rozmieszczonymi mniej więcej co 15-30 centymetrów. W przypadku stosowania takiego systemu na końcach każdej taśmy kroplującej należy zastosować dysze (lub korki) zatrzymujące wodę.

Przed zakupem systemu nawadniania kroplowego należy obliczyć długość węża kroplującego i taśm kroplujących.  W celu wygodniejszego korzystania z systemu kroplowego należy pogrupować rośliny na rabatach i kwietnikach. Najlepiej w taki sposób, aby wszystkie rośliny zużywające mniej więcej taką samą ilość wody były zgrupowane w jednym miejscu.

Automatyczne nawadnianie ogrodu
Źródło: Pexels

Konserwacja systemu nawadniania kropelkowego

Pielęgnacja jest łatwa. Zwykle zwraca się uwagę na jeden szczególny problem: zanieczyszczenie systemu w miejscach połączeń między poszczególnymi częściami. Raz w roku do usunięcia zanieczyszczeń wystarczy wyjęcie korków i przepłukanie całego układu wodą. W zimie wąż i kroplowniki (lub taśmy kroplujące) można pozostawić na zewnątrz. Jednostkę główną należy jednak umieścić w pomieszczeniu.

Jak zrobić nawadnianie ogrodu — poradnik krok po kroku?

A co zrobić, jeśli nie masz wystarczająco dużo pieniędzy, aby kupić system nawadniania? A może nie zdecydowałeś jeszcze ostatecznie, czy taki sposób nawadniania Ci odpowiada? Zawsze można spróbować wykonać własnoręcznie system nawadniania. Więc jak zrobić nawadnianie ogrodu?

Będziemy potrzebować:

  • Wąż;
  • Medyczny wężyk do kroplówki;
  • Filtr;
  • Wtyczka.

Technologia wykonania systemu nawadniania:

  1. Użyj zwykłego szydła, aby zrobić małe otwory w wężu podłączonym do systemu kroplującego, do którego wkładamy kroplówki medyczne.
  2. Po podłączeniu węża nie zapomnij o zamontowaniu filtra. Można użyć dowolnego filtra, pod warunkiem, że jest on odpowiedniej wielkości.
  3. Załóż wtyczkę na końcówkę węża, aby zapobiec wypływaniu wody. System jest gotowy!
  4. Następnie układamy rurki pod roślinami i regulujemy dopływ wody za pomocą kranu.

Jedyną rzeczą, o której nie należy zapominać, jest regularna wymiana filtra. To, jak często należy to robić, zależy od ilości różnych zawiesin w wodzie wodociągowej i stopnia jej zanieczyszczenia. Należy również zauważyć, że taki system może być wykorzystywany nie tylko w ogrodzie, ale również w domu. Na przykład do podlewania skrzynek z kwiatami na balkonie.

Oczywiście taki domowy system nawadniania kropelkowego w dużej mierze przegrywa z drogimi, zautomatyzowanymi odpowiednikami pod względem trwałości i łatwości obsługi. Jednak koszt jego wykonania jest minimalny. Można sobie pozwolić na wymianę domowej roboty systemu nawadniania kropelkowego na nowy w każdym sezonie.

Konewka do podelwania roślin stojąca w ogrodzie
Źródło: Pexels

Zalety systemu

Kroplowe nawadnianie ogrodu polega na tym, że woda jest stopniowo, okresowo lub w sposób ciągły, dostarczana za pomocą systemu kroplowego do każdej rośliny z osobna. Bezpośrednio do jej korzeni, bez przedostawania się na liście i bez marnowania wody. Na przykład marchew dostanie tyle wody, ile potrzebuje, a chwasty obok niej — ani kropli. W ten sposób woda będzie miała temperaturę najbardziej odpowiednią dla marchewek, a ścieżki między grządkami pozostaną suche.

Wielką zaletą nawadniania kropelkowego jest również jego automatyzacja. Uruchamiając system nawadniania ogrodu, można ze spokojem na pięć-siedem dni opuścić ogród. Nawadnianie odbędzie się bez Ciebie. Lub po prostu odpocząć: nie należy śledzić prognozy pogody i kapryśne warunki wzrostu marchwi — automatyczne nawadnianie kroplowe sprawi, że korzenie roślin otrzymają tyle wody, ile potrzebują. Przecież uprawa marchewki i jej regularne podlewanie wiąże się z wieloma kłopotami, których można uniknąć.

One Reply to “Jak zrobić nawadnianie ogrodu – poradnik krok po kroku jak wykonać system nawadniania”

  1. Super poradnikowy artykuł, jestem zachwycony, bo właśnie do takiej pracy się zabieram. Dzięki! I pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.