W naturalnych basenach procesy uzdatniania wody przebiegają bez użycia środków chemicznych używanych do dezynfekcji wody. Baseny do naturalnego uzdatniania wody nazywane są również basenami naturalnymi, bio basenami, eko basenami lub stawami kąpielowymi.

Baseny naturalne (eko-baseny) — technologia, projekt basenu biologicznego

Naturalne oczyszczanie wody przez rośliny i organizmy biologiczne w wodzie pozwala uzyskać czystą, klarowną wodę przez cały rok. Eliminuje potrzebę sztucznego uzdatniania wody przy użyciu:

  • Roztwóru chloru (chlorowanie);
  • Siarczanu miedzi;
  • I innych niepożądanych roztworów chemicznych w wodzie.

Technologia basenów naturalnych istnieje dopiero od 20 lat. Mimo młodego wieku aktywnie się rozwija. Zwłaszcza w rozwiniętych krajach Europy Zachodniej, takich jak Niemcy, Szwajcaria, Austria, Finlandia, Szwecja i Norwegia.  Konstrukcja naturalnego basenu została zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić całkowite lub częściowe naturalne oczyszczanie wody w zbiorniku. Cały basen jest tak urządzony, aby zapewnić pełną i właściwą izolację przed zewnętrznymi wodami gruntowymi.

Zasadniczo projekt basenu naturalnego składa się z następujących części:

  • Działka o dużej głębokości;
  • Płytki obszar zbiornika — bioplato.
Naturalny basen w ogrodzie
Źródło: Pexels

Działka o dużej głębokości

Część głęboka przeznaczona jest do pływania. Kąpielisko może mieć dowolny kształt: okrągły, owalny, prostokątny, trójkątny, w kształcie gwiazdy itp. Nowoczesne materiały wykończeniowe do basenów, np. mozaiki, specjalne folie lub płytki albo standardowe miski z tworzywa sztucznego, są stosowane w celu uzyskania pięknej estetyki obszaru basenu.

Bioplato

Bioplato to obszar płytkiej wody przeznaczony do regeneracji (oczyszczania) wody, zwany także strefą regeneracji. Płytkie wody są obsadzone roślinnością. Aktywnie uczestniczy ona w oczyszczaniu wody oraz zapobiega jej zakwitaniu i przegrzewaniu. Należą do nich: trzcina pospolita, glistnik, lilia wodna, omułek jadalny, trzcina pospolita, życica trwała. A także spartina, ogonek, nimfa, chruścik, stokłosa, sukulent.

Ekosystem akwenu jest również obsadzony takimi roślinami jak natleniacze. Pochłaniają one dwutlenek węgla i inne szkodliwe substancje oraz nasycają wodę tlenem. Do takich roślin należą jaskier wodny, ogonek.

Na dnie płytkich wód umieszczany jest osad czynny. Sam w sobie jest oczyszczaczem i służy jako dom dla wielu organizmów żywych biorących czynny udział w oczyszczaniu i dezynfekcji wody. Oczyszczanie wody za pomocą osadu czynnego i roślinności polega na pochłanianiu szkodliwych związków chemicznych, obniżaniu pH środowiska wodnego i uwalnianiu O2.

Skuteczność uzdatniania wody w basenie zależy bezpośrednio od wielkości płyty biologicznej. Im jest ona większa, tym lepsze jest uzdatnianie wody i tym mniejsza będzie konieczność instalowania dodatkowych urządzeń uzdatniających. Np. różnych filtrów oczyszczających, które mają wysoką cenę.

Przy wielkości płyty biologicznej, która wynosi około 60% całkowitej powierzchni basenu, nie ma potrzeby stosowania sztucznych metod uzdatniania wody. Ekosystem oczyszcza się całkowicie sam.

Zalety basenów naturalnych

  • Brak drogiego sprzętu do dezynfekcji wody w basenie. Nie trzeba stosować kosztownego uzdatniania wody za pomocą środków chemicznych i filtrów czyszczących.
  • W naturalnym basenie w ogrodzie można swobodnie wypuszczać ryby.
  • Woda w naturalnych basenach znacznie lepiej się nagrzewa. To zapewnia bardziej komfortowe warunki kąpieli. Temperatura wody może osiągnąć 28°C lub więcej.
  • Nie ma potrzeby okresowej podmiany wody.
  • Pielęgnacja basenu ogrodowego jest łatwa. Nie ma potrzeby częstego czyszczenia i mycia.
  • Stosunkowo niski koszt budowy w porównaniu z tradycyjnym basenem. Koszty eksploatacji są bardzo niskie.
Zabawa z psem w naturalnym basenie w ogrodzie
Źródło: Pexels

Niezmiennie piękny wygląd estetyczny naturalnego basenu i otaczającego go krajobrazu. Własny naturalny basen można udekorować przy użyciu różnych metod i środków:

  • Podświetlenie;
  • Fontanny o różnej złożoności i konstrukcji;
  • Sztuczne wodospady;
  • Młyny wodne, koła.
  • W zimie basen można wykorzystać do jazdy na łyżwach.
  • Szeroka gama rozmiarów basenów naturalnych — 15 … 100 m2 powierzchni basenu.

Oto główne etapy budowy basenu biologicznego

  1. Wykonanie wykopu zgodnie z dokumentacją projektową;
  2. Montaż niecki betonowej lub innych opcji, np. wanny z tworzywa sztucznego, płyt żelbetowych, paneli itp.;
  3. Instalacja systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania wody;
  4. Systemu cyrkulacji wody w basenie, np. instalacja pompy wodnej (pompa cyrkuluje wodę w basenie i w ten sposób wzbogaca wodę w tlen);
  5. Mechanicznego systemu filtracji wody w basenie.
  6. Sadzenie flory (roślinności specjalnej) i osiedlanie się organizmów żywych (ryb w obszarze bioplatform itp.).

Należy pamiętać, że poziom zanieczyszczenia wody w basenie zależy również od intensywności kąpieli i liczby osób przebywających w basenie.

Pielęgnacja basenów naturalnych

Pielęgnacja basenu naturalnego obejmuje okresowe czyszczenie basenu:

  • Za pomocą odkurzacza wodnego — dno basenu jest oczyszczane z zanieczyszczeń;
  • Szczotkowanie boków basenu;
  • Drobna pielęgnacja roślinności w basenie, polegająca na przycinaniu lub czyszczeniu uschniętych łodyg, lub liści.

One Reply to “Naturalny basen w ogrodzie – czym jest, jak go zrobić i jak zaaranżować”

  1. Nie uważam, żeby takie baseny były super. W życiu bym do takiego nie weszła, choć rozumiem, że nie każdy może tak myśleć 🙂 Ale artykuł jest bardzo ciekawy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.