Bonsai to miniaturowe drzewka, które są dokładnymi replikami klasycznych drzew. Sztuka uprawy bonsai rozwinęła się w Chinach około II tysiąclecia p.n.e. Według legendy cesarz Han nakazał swoim poddanym stworzenie dokładnej repliki swojego imperium, w której znalazłyby się nie tylko miasta, ale także góry, drzewa, a nawet rzeki. Wtedy właśnie narodziło się bonsai: cesarscy ogrodnicy zdołali je wyhodować.

Sztuka ta była stopniowo rozwijana. W średniowieczu trafiła do Japonii, a następnie do Europy. Obecnie bonsai jest popularne na całym świecie. Uprawia się ją zarówno w domu, jak i w ogrodach.

Uprawa bonsai w ogrodzie

Bonsai uprawia się zwykle w doniczkach, ale dopuszczalne jest także sadzenie ich w ogrodzie. Zasady uprawy i kształtowania są praktycznie takie same, z tą różnicą, że roślina ogrodowa będzie większa od domowej. Ważne jest, aby wybierać drzewa odpowiednie dla danego klimatu, aby nie ucierpiały w zimie.

Wiosną przeprowadza się również przycinanie. Przesadzanie i przycinanie korzeni w ogrodzie nie jest konieczne. Kształtowanie korony można rozpocząć w wieku 5-7 lat. Należy pamiętać o dokarmianiu rośliny i upewnieniu się, że nie została zaatakowana przez roztocza lub grzyby.

Uprawa drzwka bonsai w ogrodzie
Źródło: Pexels

Sadzenie bonsai w ogrodzie

Przyjrzyjmy się, na jakie warunki należy zwrócić uwagę podczas uprawy bonsai w ogrodzie. Najpierw należy przygotować pojemnik, w którym będą rosły drzewka. Zalecana objętość wynosi co najmniej 30-40 litrów. Należy w niej wykonać otwory odpływowe, zarówno na spodzie, jak i po bokach.

Zaleca się potraktowanie zbiornika manganem w celu zabicia wszystkich mikroorganizmów. Zaleca się wybór modeli plastikowych, ponieważ nie są one odporne na wilgoć. Następnie jest on zakopywany w wybranym miejscu, a gleba jest kształtowana. Warstwa dolna to drenaż, na który składają się fragmenty cegieł, glina ekspandowana, potłuczona ceramika, gruby żwir itp.

Następnie umieszcza się twardą glebę i można dodać gliny. Wysypuje się na nią żyzną ziemię bogatą w mikroskładniki odżywcze, najlepiej miękką. Można również dodawać torf, obornik, humus i słomę, ale w rozsądnych ilościach. Następnie należy zasadzić nasiona (po kilka na raz, a następnie w razie potrzeby przerzedzić) i zwilżyć glebę wodą.

Należy utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności. Należy obserwować sadzonki i w razie potrzeby zwalczać szkodniki. W pierwszym roku nie trzeba nic robić; należy pozwolić drzewom zakorzenić się i wzmocnić. W drugim roku można przystąpić do przycinania gałęzi i korony. W drugim roku zaleca się także przycięcie około jednej czwartej korzeni do wysokości 20 cm od pnia.

Po prostu wbij łopatę z jednej strony rośliny w punkcie bagnetowym. W następnym roku należy powtórzyć tę procedurę po przeciwnej stronie, a następnie po trzeciej i czwartej. Roślinę można posadzić w pobliżu domu: fundament ograniczy rozprzestrzenianie się korzeni po jednej stronie. Jeśli w jednym miejscu wykiełkowało wiele nasion, można je przesadzić i rozpocząć hodowlę nowych drzew.

Szczegóły dotyczące uprawy bonsai w ogrodzie

Podczas uprawy drzewek bonsai na zewnątrz należy przestrzegać następujących zasad:

  1. Zawsze należy przycinać wierzchołki i wszelkie dodatkowe gałęzie. Należy to zrobić wczesną wiosną. Latem należy kilkakrotnie przycinać roślinę, aby ograniczyć jej wzrost.
  2. Do uformowania rośliny można użyć drewnianego gorsetu. Niektórzy po prostu przywiązują ciężkie przedmioty do pnia i gałęzi, aby je obniżyć i sprawić, że roślina wygląda na opadniętą. W ten sposób roślina jest sztucznie postarzana.
  3. Jeżeli pień lub gałąź muszą być zgięte, stosuje się drut. Drut jest nawijany na miejsce, a następnie zginany pod żądanym kątem. Gałąź powinna być zamocowana na co najmniej pół roku, a następnie należy usunąć drut.

Jakie są problemy z bonsai?

Nie ma szczególnych problemów z uprawą bonsai. Najważniejsze jest przestrzeganie ogólnych zaleceń dotyczących pielęgnacji rośliny. Należy utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności i nie dopuszczać do wysychania. Nie należy także dopuszczać do zbytniego nawilgocenia gleby, ponieważ może to spowodować zakleszczenie korzeni. Zbyt duża wilgotność może prowadzić do chorób grzybiczych.

Nie należy zapominać o przycinaniu korzeni, pnia i gałęzi. W przeciwnym razie drzewko bonsai będzie kiełkować, a bonsai nie będzie rosnąć. Należy regularnie nawozić glebę i zraszać liście, aby zapobiec ich wysychaniu.

Drzewko bonsai w doniczce
Źródło: Pixabay

Pielęgnacja bonsai w domu

Przyjrzyjmy się, jak pielęgnować bonsai w domu:

  1. Zwykłe metody opieki nad chorymi są takie same. Optymalna temperatura wynosi 15-25 stopni, wysoka wilgotność powietrza oraz regularne podlewanie i zraszanie.
  2. Staraj się co tydzień obracać doniczkę o 90 stopni, aby drzewo było równomiernie oświetlone. Jeśli chcesz je uformować w jedną stronę, trzymaj je na słońcu.
  3. Korona powinna być okresowo przycinana. Standardowa wysokość wynosi 20-50 cm. Zaleca się przesadzanie bonsai co sześć miesięcy do roku. Należy stosować specjalistyczną glebę, możliwie jak najbardziej porowatą, o odpowiednim poziomie kwasowości.
  4. W przypadku sadzenia roślin w pomieszczeniach zamkniętych należy wynieść je na zewnątrz, gdy tylko temperatura osiągnie stabilny poziom +10. Spowoduje to jej utwardzenie i zapewni odpowiedni poziom oświetlenia. Najlepiej umieścić go w półcieńcu.
  5. W przypadku uprawy w domu należy trzymać bonsai z dala od kaloryferów i otwartych okien. Przeciąg lub gorące powietrze z grzejnika może zabić roślinę. Nie należy też wystawiać go na działanie promieni słonecznych.
  6. Najlepiej podlewać bonsai wodą z kranu, o ile ma ona temperaturę co najmniej +10 stopni. Należy również okresowo zraszać je za pomocą zraszacza.
  7. Przycinanie należy wykonywać wczesną wiosną, zanim drzewo obudzi się do życia. Należy usunąć uschnięte gałęzie, przyciąć koronę i młode pędy oraz nadać roślinie odpowiedni kształt.

One Reply to “Drzewko bonsai w ogrodzie – warunki uprawy, pielęgnacja, cięcie i wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć”

  1. Uwielbiam drzewka bonsai i nie wyobrażam sobie, żeby nie mieć ich zarówno w domu jak i w ogrodzie! Są cudne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.