Fiołek alpejski, a właściwie cyklamen perski to niewielki kwiat, który może pięknie ozdobić parapety w naszych domach. Jednak należy do roślin bardzo wymagających. Jeżeli ma cieszyć nasze oczy w okresie kwitnienia, to trzeba zadać sobie jedno najważniejszy pytanie. Mianowicie, jak dbać o fiołka alpejskiego? Kiedy sadzić roślinę? Jak wygląda jej pielęgnacja? Jak wygląda sam cyklamen? Wszystko zostało wyjaśnione poniżej!

Charakterystyka fiołka alpejskiego – jak wygląda cyklamen i jakie ma wymagania?

Tak właściwie fiołek alpejski to nazwa potoczna. Prawidłowe nazewnictwo dla tej rośliny to cyklamen perski. Jest to roślina pochodząca z rodziny fiołkowatych. W Polsce naturalnie występuje jedynie w Tatrach. Natomiast uprawiana jest wyłącznie w celach ozdobnych.

Okres kwitnienia fiołka alpejskiego to jedna z najważniejszych cech, która wyróżnia go na tle innych roślin doniczkowych. Kwiaty i liście pojawiają się w okresie zimowym. W tym czasie na długich szypułkach pojawiają się czerwone, różowe lub białe kwiaty. Ich średnica ma około 3 cm szerokości. W porównaniu do niewielkich rozmiarów rośliny są stosunkowe duże.

Fiołki alpejskie
Źródło: Pixabay

Kwiaty cyklamenu perskiego mają pięć płatków. Cztery z nich zwrócone są ku górze, ostatni skłania się ku dołowi. Wyjątkowe u cyklamenu perskiego jest też to, że łodyga jest bezlistna, ponieważ liście wyrastają wyłącznie w różyczce liściowej, czyli nie wyrastają z łodygi, a z części roślin znajdujących się w pobliżu podłoża np. korzenia lub kłącza.

Liście fiołka alpejskiego mają bardzo specyficzny kształt i wygląda. Są bowiem grube, lśniące i silnie zielone. Na długich ogonkach widać charakterystyczną wyrastającą blaszkę, która z reguły jest okrągła lub owalna. Nasada liści jest ucięta, a na niektórych z nich widać niewielkie ząbki. Jak wspomniano wcześniej, cyklamen perski należy do roślin doniczkowych. W związku z tym to właśnie w tych doniczkach będzie przeprowadzana cała pielęgnacja, uprawa i sadzenie kwiatu.

Na początku należy zaznaczyć, jako roślina kwitnąca zimą, powinna być sadzona w domu. Nasiona fiołka alpejskiego można kupić w większości sklepów ogrodniczych. Mając je w domu, należy włożyć je do ciepłej wody i pozostawić na około 12 godzin. Nasiona muszą być całkowicie zamoczone. Następnie trzeba wyjąć je z wody i delikatnie opłukać. W kolejnym kroku można przełożyć je do doniczki, która wcześniej została wypełniona kompostem.

Ostatecznie nasiona cyklamenu powinny zostać przeniesione do pomieszczenia z małym dostępem do światła słonecznego i takiego, w którym jest stosunkowo chłodno. Natomiast najlepiej przeprowadzać jest wysiew nasion pod koniec lata. W momencie, gdy widoczne będą pierwsze siewki można roślinę przenieść do docelowego miejsca uprawy.

Rozmnażanie cyklamenu można także przeprowadzić za pomocą podziału bulwy. W czasie tego zabiegu z całą pewnością powstanie rana, którą koniecznie trzeba okryć. Można wykorzystać do tego węgiel drzewny. Bulwa powinna zostać podzielona tak, aby fragment rośliny, który będzie rozmnażany miał tzw. oczko.

Pierwszą najważniejszą zasadą dotyczącą zabiegów pielęgnacyjnych wobec fiołka jest dbałość o jego nawodnienie. W odróżnieniu od innych roślin cyklamenu nie podlewa się wprost do doniczki lub na liście, czy kwiaty. Wodę bowiem należy wlać na podstawkę i to w ograniczonej ilości. Kiedy pojawią się pierwsze 2-3 liście, to roślinę trzeba przesadzić do większej doniczki. Zresztą powtarzanie tego procesu jest niezbędne wraz z rozwojem fiołka. Kwitnienie następuje po około 9 miesiącach od zasadzenia w ziemi. Idealne stanowisko to takie, w którym temperatura nie przekracza 15 stopni.

Fiołki alpejskie w ogrodzie
Źródło: Pixabay

Jak uprawiać fiołka alpejskiego na roślinę doniczkową?

Dla cyklamenu bardzo istotny jest okres kwitnienia, ponieważ to właśnie wtedy, trzeba zadbać o to, aby miał odpowiednie warunki do dalszego rozwoju. Dlatego też należy stosować nawozy przeznaczone do roślin doniczkowych w formie płynnej. Koniecznie trzeba go dodać do wody, którą później będzie podlewany kwiat.

Kiedy dojdzie do przekwitnienia, nie ma potrzeby wykonywania żadnych działań. Liście i kwiaty rośliny jak najbardziej mogą obeschnąć. Doniczka nadal powinna pozostawać w ciemnym miejscu, dopóki ponownie nie rozpocznie się okres wegetacyjny. Zastosowanie się do wszystkich powyższych porad może skutkować tym, że cyklamen przeżyje nawet kilka lat.

O czym jeszcze warto pamiętać? O to kilka najważniejszych aspektów:

  • Cyklamen lubi chłodne temperatury. Latem nie powinien stać na oknie, przez które wpadają mocne promienie słoneczne.
  • Kwiat nie lubi też mrozu. Dlatego zimą w trakcie wietrzenia lepiej zdjąć go z okna.
  • Podczas podlewania nie należy moczyć bulwy.
  • Pod wpływem wysokiej temperatury liście cyklamenu mogą żółknąć. W takiej sytuacji trzeba je usunąć pewnym ruchem wraz z całym ogonkiem.
  • Jedynie dojrzałe kwiaty nadają się do ścięcia i włożenia do wody. Wskazują na to płatki, które przez minimum pięć dni pozostawały odgięte do tyłu. W wazonie mogą wytrzymać nawet trzy tygodnie.

 

One Reply to “Jak dbać o fiołka alpejskiego – sadzenie, wymagania, uprawa, pielęgnacja”

  1. Ciekawy artykuł, piękny portal, śliczna szata graficzna! Fajnie, będę wracać częściej, bo bardzo mi się tu podoba! Serdecznie pozdrawiam wszystkich czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.