Każdy z nas chciałby mieć przed domem piękny trawnik. Jednak czasem mimo najszczerszych chęci i zabiegów pielęgnacyjnych nasza trawa nie prezentuje się tak, jak byśmy chcieli. W takiej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z chorobami trawnika. Jakie z nich występują najczęściej? Jak je rozpoznać i jak zwalczać? Wszystko zostało wyjaśnione poniżej! Warto zapoznać się z tymi informacjami!

Rdza trawy – najpopularniejsza choroba trawnika

Rdza trawy jest chorobą, która występuje najczęściej na naszych trawnikach. Za jej obecność odpowiedzialne są różne grzyby, ale zazwyczaj jest to Puccinia Graminis. Nazwa choroby trawnika nie jest przypadkowa, ponieważ głównym objawem są rdzawe plamy, które pojawiają się na źdźbłach. Mogą osiągać nawet 1 cm długości. Wraz z rozwojem choroby plamy zmieniają się w pęcherze w czarnym kolorze,  w których znajdują się zarodniki grzybów.

W miejscu zakażenia trawa robi się żółta i z czasem usycha. Niestety jest to choroba, która może przenosić się na inne rośliny. Rozwojowi grzyba Puccinia Graminis sprzyja duża wilgotność powietrza oraz wysokie temperatury. Jednym ze sposób na zwalczanie rdzy trawy jest regularna pielęgnacja, a dokładniej koszenie.

Trawnik należy kosić przynajmniej raz na trzy tygodnie latem i wiosną. Źdźbła po skoszeniu nie powinny być dłuższe niż 4 cm. Natomiast pozostałe części należy jak najszybciej usunąć, ponieważ grzyby nadal mogą rozwijać się w zarodnikach i przenosić ponownie na skoszoną trawę oraz inne rośliny w ogrodzie.

Drugim zabiegiem pielęgnacyjnym jest systematyczne stosowanie nawozów na trawniku. Rdza trawy najlepiej rozwija się, kiedy trawa jest słaba i wolno rośnie. W związku z tym warto stosować nawozy o wysokiej zawartości azotu, a dzięki nim trawa będzie szybko i bujnie rosła.

Ostatnim zabiegiem jest oczywiście podlewanie. Trawę w ogrodzie należy podlewać rano, kiedy słońce nie jest jeszcze zbyt wysoko i źdźbła nie będą narażone na poparzenia, ale też zdążą wyschnąć przed nadejściem nocy. Jednak jeśli chcemy radykalnie pozbyć się tej choroby trawnika, to możemy skorzystać ze specjalnych środków grzybobójczych. Z tym że koszenie, stosowanie nawozów i podlewanie jest znacznie bezpieczniejsze. Zarówno dla samej trawy, jak i pozostałych roślin.

Skoszony trawnik przed domem
Źródło: Pixabay

Pleśń śniegowa

Pleśń śniegowa to kolejna choroba wywoływana przez grzyby. Podstawowym objawem jest biały lub delikatnie różowy nalot, który wraz z upływem czasu zmienia się w plamy. Długość ich średnicy może osiągnąć nawet 25 cm. Tej chorobie najbardziej sprzyjają warunki, gdy temperatura jest niewiele wyższa do zera. Co niestety powoduje, że czasem początki pleśni śniegowej występują jeszcze, gdy na zewnątrz leży śnieg, a my możemy zauważyć objawy dopiero wiosną.

Dlatego powinniśmy zadbać o naszą trawę już jesienią. W tym okresie zmuszeni jesteśmy zrezygnować z nawożenia murawy środkami z dużą zawartością azotu. Znacznie korzystniejsze będzie bowiem stosowanie nawozów z fosforem i potasem. Zanim nadejdzie zima i będziemy po raz ostatni kosić trawnik, zadbajmy o to, aby nie trawa była przycięta stosunkowo krótko. Musimy też wygrabić pozostałości po koszeniu oraz liście.

Kiedy jednak nie uda nam się uniknąć objawów choroby, to nie pozostaje nam nic innego, jak zacząć działać. W pierwszej kolejności ponownie kosimy dokładnie trawnik, a następnie wykonujemy wertykulację i aerację. Wertykulacja to zabieg, który wykonywany jest nie tylko na trawnikach w ogrodzie, ale też tych sportowych. Polega on na pionowym cięciu darni. Natomiast aeracja do aeracji wykorzystujemy maszyny lub narzędzia w celu napowietrzenia gleby.

W przypadku wystąpienie pleśni śniegowej te zabiegi pomogą nam usunąć chore źdźbła, a sama trawa będzie rosła znacznie szybciej. W miejscu występowania choroby należy usunąć trawę razem z glebą i następnie nasypać nowej ziemi. Warto zastosować też mieszankę regeneracyjną traw. Trawnik można spryskać specjalnym preparatem do zwalczania pleśni. Niestety choroba może przenieść się na inne rośliny.

Trawnik w ogrodzie przed domem
Źródło: Pexels

Jakie choroby mogą się jeszcze pojawić na trawniku w naszym ogrodzie?

Pleśń śniegowa oraz rdza trawy to choroby, które najczęściej mogą pojawić się w naszym ogrodzie, ale oczywiście niejedyne. Do trochę mniej popularnych należą:

  • Zgorzel podstawy źdźbła. Trawnik atakowany jest przez grzyby latem lub wczesną jesienią. Objawy choroby mogą początkowo być przez nas niezauważone, ponieważ są to małe zagłębienia w darni, które z czasem robią się coraz większe. Do zwalczenia niezbędna będzie zmiana nawozów na takie z dużą zawartością wapnia i wykonanie aeracji.
  • Brunatna plamistość trawnika. Objawy najczęściej zauważalne są latem, kiedy temperatury na zewnątrz są wysokie. Na murawie pojawia się ciemny nalot, a źdźbła robią się czerwone. Kiedy trawa zaczyna się rozwijać, musimy pamiętać o stosowaniu nawozów z dużą zawartością potasu. Tam, gdzie choroba już zaatakowała, koniecznie należy usunąć trawę poprzez koszenie, grabienie i usunięcie pozostałości.

One Reply to “Najczęstsze choroby trawników – przyczyny, rozpoznawanie, zwalczanie”

  1. Pleśń śniegowa rzeczywiście może być bardzo wkurzająca. Wiem, bo sami z żoną z tym walczyliśmy. Ale jest do pokonania. Trzymam kciuki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.